صفحه اصلیموبایل

تکنولوژی دوربین تلفن همراه

تکنولوژی دوربین تلفن همراه

 

تکنولوژی دوربین تلفن همراه برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ شروع به عرضه شد وابنتدا عکس هایی تهیه می شد با کیفیت پائین اما این تکنولوژی دوربین موبایل در عرض کمتر از یک دهه پیشرفت بسیار چشمگیری را داشته. تکنولوژی دوربین موبایل از حسگرها و لنزها گرفته تا سیستم‌های فوکوس لیزری تشکیل شده است..

 

با پیشرفته شدن تلفن های همراه و همچنین فناوری های موجود گوشی همراه و لنزهای دوربین باعث شده که بتوان تصاویر حرفه ای را ضبط کرد.

دوربین تلفن همراه های امروزه اکثراٌ بالای ۱۰ مگاپیکسل هستند، و دارای ویژگی چشم قرمز ، زوم اپتیکال و ضبط فیلم با کیفیت بالا را دارند.

سایز لنز دوربین تلفن های همراه مانند اجزای دیگر موبایل دارای محدودیت است و به همین دلیل تولید کننده ها لنزهای با کیفیت بالا و حسگرهای قوی تر تولید می کنند.

هسته دوربین ها در تلفن همراه و دوربین مدل DSLR با آینه و دارای تکنولوژی CCD وCMOS هستند.

تکنولوژی CCD  :

تصویربرداری CCD یک تکنولوژِی قدیمی است که یک سیگنال از پیکسل را به خروجی سنسور آنالوگ ارسال می کند و تصویر در یک مکان جداگانه پردازش می شود اما تکنولوژی CCD باتری بیشتری خالی می کند.

تکنولوژی CMOS :

تکنولوژی CMOS  سازگار با تصویر برداری است و هر پیکسلی را می گیرد و نور را به سیگنال تبدیل می کند و پس از آن به پردازنده دیجیتال انتقال داده می شود.

تکنولوژی CMOS پر کاربرد تر از تکنولوژی CCD  می باشد و انرژی کمتری استفاده می شود.

تکنولوژی CMOS برای استفاده در تلفن همراه و دوربین DSLR مناسب است.

این را هم در نظر داشته باشید ک تکنولوژی CMOS دارای عیب  هایی است که تصویر را به صورت کلی اسکن می کند و اگر بخواهید عکسی در حال حرکت بگیرید ، عکسی که گرفته اید از حالت طبیعی خارج شده است.

 

 

در دوربین ها سه نوع لنز وجود دارد که عبارت اند از :

شیشه ای :

لنز های شیشه ای از شیشه ساخته شده اند کباعت اندازه گیری دقیق دستگاه می شود و دارای بالاترین کیفیت و قیمت می باشند. 

قالب فلزی تزریق شده :

 لنز های  قالب فلزی تزریق شده بسیار سریع هستند ولی کیفیت تصویر شان پائین است.

لنز با مقیاس ورقه ای:

لنز با مقیاس ورقه ای از لحاظ کیفیت با لنزهای شیشه ای قابل مقایسه نیست اما نسبت به لنزهای قالب بندی فلزی تزریق شده کیفیت بالاتری را دارند.

هر دوربینی برای برای گرفتن عکس می بایست شاتر خود را بازکند تا نور بتواند به سنسور برسد. زمانی که این اتفاق می افتد کوچکترین حرکت باعث میشود کیفین عکس نهایی کاهش پیدا کند، این اتفاق مخصوصاٌبرای محیط های تاریک که شاتر باید مدت بیشتری باز بماند، بیشتر اتفاق می افتد.

با رایج شدن حالت عکاسی در شب و HDR ، لرزشگیر به امکانات دوربین تلفن های همراه اضافه شده است .

در لنزهای دوربین چند نوع لرزشگیر وجود دارد :

لرزشگیر اپتیکال موبایل :

در این  نوع لرزشگیر اپتیکال موبایل یک راهکار سخت‌افزاری است که از یک ژیروسکوپ مبتنی بر سیستم میکرو الکترومکانیکی برای شناسایی حرکت و تنظیم سیستم دوربین استفاده می‌کند. به عنوان مثال، اگر گوشی هوشمند را در دست بگیرید و دستتان کمی به سمت چپ حرکت کند، سیستم لرزشگیر اپتیکال دوربین موبایل کمی به سمت راست تغییر جهت می‌دهد.

زمانی که شاتر دوربین در محیط های کم نور بیشتر باز می ماند در این شرایط لرزشگیر اپتیکال موبایل کاربرد خوب خود را نشان می دهد و بدون این سیستم عکس های گرفته شده اکثراٌ مات گرفته می شوند.

لرزشگیر الکترونیکی :

لرزشگیر الکترونیکی همان کار سیستم اپتیکال را بدون داشتن قطعات نرم افزاری مورد نیاز انجام می دهد و این کار با استفاده از شتاب سنج گوشی برای تشخیص حرکات کوچک انجام می شود. برای این ویژگی نرم افزار دوربین ، حرکات را تشخیص       می دهد و هر فریم را با قبلی تراز می کند.در حالت های HDR  و حالت شب که دوربین عکس های متعددی را در زمان کم ثبت می کند ، این ویژگی اهمیت زیادی دارد.

با فعال شدن لرزشگیر الکترونیکی دیگر تمام خروجی سنسور مشاهده نمی شود. در این روش لبه های تصویر سنسور به عنوان یک منطقه حائل مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

لرزشگیر هیبریدی :

این لرزشگیر از ترکیب لرزشگیر اپتیکال و الکترونیکی دوربین موبایل تشکیل شده است.

دراین روش لرزشگیر اپتیکال مبنای سخت‌افزاری را فراهم می‌کند و سپس سیستم لرزشگیر الکترونیکی برای روان‌سازی بیشتر ویدیو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینها را هم ببینید

بسته
بسته