صفحه اصلی

لای فایLight Fidelity) Li-Fi)

لای فایLight Fidelity) Li-Fi)

لای فایLight Fidelity) Li-Fi)یک فناوری ارتباطی بی سیم دوسویه ‍پرسرعت مانند وای فای است که توسط یک جوان ایرانی برای اولین بار ارائه شد. در لای فای برای انتقال اطلاعات از طیف نور مرئی ، فروسرخ و نزدیک به فرابنفش استفاده می شود که توانایی حمل حجم بسیار بیشتری از اطلاعات را دارد .

شرکت purelifi  درسال ۲۰۱۴ اولین محصول تجاری لای فای را با نام Li-1st را در همایش جهانی گوشی همراه در بارسلون رونمایی کرد.

برای استفاده از لای فای به تجهیزات نوری گران قیمت نیاز نیست و با لامپ های LED می توان برای جابجایی اظلاعات استفاده کرد.

تکنولوژی لای فای به صورت تجاری در چین استفاده می شود که سرعت آن ۱۵۰ مگابایت بر ثانیه است .

از فناوری لای فای میتوان برای اتصال رایانه ها و روتر ها استفاده کرد ولی اتصال گوشی های همراه هوشمند و تبلت ها یه لای فای ساده نیست.

یکی از مزیت های لای فای این است که میتوان از آن در مکان های حساس به امواج الکترومغناطیسی مثل کابین هواپیما و بیمارستان ها بدون وجود تداخل الکترومغناطیسی استفاده کرد.

Li-Fi  نسبت به Wi-Fi  ارزان تر است و فقط کافی است اتصالات اولیه برقرار شود و از آن استفاده کرد.

Li-fi  و wi-fi از لحاظ امواج الکترومغناطیسی با یکدیگر مشابه هستند و هر دو برای انتقال داده ها با استفاده از نور مرئی انجام می گیرد.

تکنولوژی  Li-Fi برای اتصال نیاز به خط دید مستقیم دارد و در نور مستقیم آفتاب یا جایی که نور زیاد باشدکار نمی کند. Li-Fi اتصال حدود ۱۰ متر را پوشش می دهد بر خلاف Wi-Fi که حدود ۳۲ متر را پوشش می دهد.

سرعت انتقال Li-Fi در مقایسه با Wi-Fi بیشتر است که سرعت آن ۱۰ تا ۲۰ گیگابایت بر ثانیه و حتی بیشتر است ، در آخرین آزمایشی که انجام شده سرعت تا ۲۴۴ گیگابایت بر ثانیه رسیده است.

تکنولوژی Li-Fi  به طور کلی دو محصول در بازار دارد ک گویا شرکت اپل بخواهد آیفون های آینده را با قابلیت pureLiFi  به بازار عرضه کند.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینها را هم ببینید

بسته
بسته